LVM ile Disk Boyutu Arttırma

Merhaba,

Öncelikle anlamadığım bazı konular halen mevcut. O yüzden tam anlamıyla bir brifing verme durumum yok maalesef.. Ki bu kısmı da makalede belirteceğim.

Geçenlerde başıma biraz kötü bir durum gelmişti. Mysql sunucunun diskini %100 oldurmuş hiç yer kalmamıştı. Konu hızlıca disk extend edilerek çözülmüştü. Bende sanal makina üzerinde testi gerçekleştirip makalesini yazmak istedim.

Öncelikle kullancığım sistem; Xubuntu üzerinde (Oracle VM – VirtualBox) Centos7

Ben sonradan 2 disk ekledim. Birisi dynamic, birisi fixed (arada fark yada hata olacak mı diye merak etmiştim. Bu arada  isim 15gbdynamic fakat boyutu 10gb, bir karışıklık olmuştu )

 

Sunucudaki disk durumu aşağıdaki gibi.

17 gb’ın %6’sı dolu.

 

fdisk ile sunucu üzerindeki diskleri kontrol edelim. Eklediğim 10gb disk /dev/sdb, 25gb olan disk /dev/sdc olarak gözüküyor.

 

Yine de kontrol amaçlı sunucu üzerinde gözüken diskleri listeleyelim. (daha az karışık halde)

 

Şimdi hızlıca disk extend edebileceğimiz bölüme gelelim. Disklerimizin hangisinin, ne isimli olduğunu öğrendik. Şimdi fdisk /dev/sdb ile 10 gb olan diski var olan diske eklemek için işlemleri yapalım.

Öncelikle komutları bilmiyorsak m tuşu ile yardım listesini dökelim.

 

n ile yeni bir partition oluşturalım. karşımıza çıkan sekmekde

p ile diskimizin primary olmasını belirtelim.

partiton number’da istediğiniz sayıyı seçebilirsiniz. ben 1 seçtim. Dolu olmamasına dikkat edin. Sonrasında başlangıç ve bitiş sector’lerini belirleyin. Default “Enter”

Buraya kadar olan kısım, sunucuya 2. bir disk eklemekle aynı. Ama biz var olan diski arttıracağız. Extend edebilmek için tip değişikliği yapmak gerek. Seçmemiz gereken disk tipi ” 8e

 

w ile kaydedip çıkıyoruz.

 

Oluşturduğumuz diski, fdisk ile kontrol edelim. Gördüğünüz gibi en altta, /dev/sdb3 gözükmekte. (resimde bir anormallik var. Bir önceki makale ile ilgili bir karışıklık oldu. Siz ekrandaki diski, sdb3 olarak düşünebilirsiniz.) Artık extend işlemine geçebiliriz.

 

pvcreate /dev/sd1 yazarak imza oluşturalım.

 

Şimdi yeni açtığımız diski var olan diskimizle aynı grup içine alalım. Bunun için;

vgextend centos /dev/sd3

sonrasında extend işlemine geçebiliriz. Bunun için;

lvextend /dev/mapper/centos-root /dev/sdb3 komutunu kullanalım.

Kabaca işleyiş şöyle oldu; sdb3 diski centos grubuna dahil edildi. sonra sunucuda /mapper/centos-root olarak gözüken dizine sdb3 eklendi.

 

Diskin boyutuna bakalım. Herhangi bir değişim gözükmemekte. Arttırılmış diski resize edip kontrol edelim. Eveeeet; burada bir hatayla karşılaştım. Kısaca açıklayacağım. Bad magic number in super-block….. yazan kısma gözünüz ilişsin. Bu makaleyi internette araştırarak yaptım. Fakat kontrol ettiğimde benim oluşturduğum diskin tipi xfs. Dolayısıyla hata verecek.

Biz bunun yerine xfs_growfs /dev/centos/root komutu ile giriş yapalım. Ve tekrar disk boyutunu kontrol edelim.

 

17G olan disk 27G olarak gözükmekte.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.