Rodc password caching

Merhaba, size bugün ki makalemde Rodc makinamızda istediğim kullanıcıların şifresinin cachelenmesini ve local admin olamasını sağlayacağım.

Ekran Görüntüsü (4)

Rodc olarak tanımladığımız bilgisayara sağ tıklayarak özelliklerine giriyoruz.

 

Ekran Görüntüsü (6)

Özelliklerine girdikten sonra Password Replication Policy’e girerek Add’e tıklıyoruz. Sonrasında Allow password for the account to replicate to this RODC’ye tıklıyoruz.

 

Ekran Görüntüsü (7)

Ben oluşturduğum kullanıcıları bir gruba alıp ismini rodcadm yapmıştım. Bunun nedeni local admin’ i sadece tek kullanıcı için girebilmemdir. Yani bu kısımda 2 adet kullanıcı girmeme izin verilmiyor. Bunun en iyi çözümü (Best Practice) bu kısımda kullanıcıları bir gruba ekleyerek ilerlemektir. Bu kısımda sadece 1 kullanıcıyı isterseniz onu da ekleyebilirsiniz.

 

Ekran Görüntüsü (8)Grubumu ekledikten görüldüğü gibi rodcadm grubu allow durumda gözükmektedir. Bu işlemden sonra Apply’a tıklıyorum.( Eğer appyl’a  tıklamazsanız bir hata ile karşılacaksınız) Sonrasında Advanced tabına giriyoruz.

 

Ekran Görüntüsü (9)

Bu ekranda Prepopulate Password kısmına tıklayarak kullanıcı isimlerini giriyorum. Bu kısımda grubun dışındaki kullanıcıları da ekleyebiliriz.

 

Ekran Görüntüsü (10)

Kullanıcıları ekledikten sonra bir hata ile karşılaşmamak için Check Names’e tıklıyorum. Daha sonrasında Ok diyerek işlemimi bitiriyorum.

 

Ekran Görüntüsü (12)Eğer herhangi bir hata olmadıysa karşımıza başarıyla eklendi mesajı iletilecektir. Şuandan itibaren rodcadm grubundakiler RODC makinamda local admin, admin1 ve admin2 kullanıcımın şifreleri ise direk olarak RODC makinamda cache’lenmiş olacaktır.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.