PowerShell Üzerinden FSMO Rollerinin Taşınması

Bu makalemde arayüz olmadan fsmo rollerini taşımayı ele alacağım. Özellikle arayüz kullanmadım. Nedeni Fsmo Rollerini her zaman taşımak (Transfer) mümkün olmayabilir. Network bağlantısı olmayan yada kopan bir yapıda zorla fsmo rollerini nasıl taşırız sorusunun cevabı olacak. Default olarak roller Domain controller makinamızda domain kurulurken yüklenir. Dc makinamızda bir sorun olduğunda bu rolleri seize (zorla) diğer dc makinamıza transfer etmemiz gereklidir. Ben ilk önce FSMO rollerini açıklamak isterim.

Fsmo Rolleri active directory yapısının çalışması için arka planda çalışan bileşenlerdir. Flexible single master operations rollerinin her biri farklı görevlerden sorumludur. Etki alanları forest bazlı ve domain bazlı olarak 2’ye ayrılır. Rollerimizi görebilmek için cmd komut satırına ” netdom query fsmo ” yazıyoruz.

zoomit3

Şuanda tüm roller dc makinamın üzerinde. Daha önceden de belirttiğim gibi fsmo rolleri Forest ve domain bazlı olarak 2 ye ayrılır.

Forest Bazlı Rolller
  • Schema Master
  • Domain Naming Master
Domain Bazlı Roller
  • PDC
  • Infrastructure Master
  • RID Pool Manager

PowerShell’i açıp sırasıyla

ntdsutil
roles komutunu yazdım. Şimdi rolleri transefer etmek istediğim server’a bağlanmak için;

Screenshot (2)

Connections

connect to server server2

q diyerek bir önceki satıra iniyorum.

Şuanda bağlantı kurulmuş durumda. Sizin yapınızdaki bilgisayar ismi server2 olmaya bilir onun için connect to server %transfer_edilecek_server_ismi% yazmalısınız.

 

Screenshot (3)

Ben deneme amaçlı olarak

İnfrastructure master ve naming master rollerini server2 makinama geçirmek istiyorum.Komut satırına Transfer İnfrastructure master yazdığımızda bize bir uyarı getirecektir. Uyarıda İnfrastructure master rolünü server2 makinasına transferi gerçekleşmekte diyor. Kabul ediyorum.

Screenshot (4)

Şimdide komut satırına Transfer Naming Master yazıyorum. Karşıma yine aynı uyarı çıkıyor. Uyarıda Naming master rolünü server 2 ye transfer etmekte olduğundan bahsediyor. Kabul ediyorum.

Screenshot (5)

Şimdi kontrol etmek için cmd’ye ” netdom query fsmo “ yazıyorum. Gördüğümüz gibi Domain naming master ve Infrastructure master rolünün server 2 makinasına geçtiğini görüyoruz. Şimdi ben dc makinasında bir sorun olduğunu varsayarak aynı işlemi seize yaparak gerçekleştireceğim.

Screenshot (6)

 

Tekrardan powershell e gelip transfer yerine komut ekranına PDC yi transfer etmek için Seize PDC yazıyorum

Screenshot (7)

Uyarıyı kabul edip cmd’den “netdom query fsmo” yazıyorum ve PDC rolününde server 2 makinasına geçmiş olduğunu görüyorum.

Screenshot (8)

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.