Kullanıcı Bilgisayarlarının Bilgilerini Arka Planda Görmek

Merhaba,

Kimimiz çok istekli olsa da, olmasa da hepimiz IT dünyasındayız. Bu değişmez bir gerçek. Kullanıcı bilgisayarlarının bilgilerini arka planda görmek ilk bakışta güzel gözükebilir. Belki birçoğunuz Bginfo kullanıyorsunuz yada duymuşsunuzdur. İlk kez denk gelenler için makalenin yararlı olacağını düşünüyorum. Bu makale ile şu fikrin kararını verdim. Gerçekten işleri kolaylaştıracak şeyleri yazmalıyım. Geçenlerde en sevdiğim insanlardan birisi olan, abim Onur Eti’nin “lan şöyle bir şey buldum, al işine yarar” demesiyle makalemi yazmış bulunuyorum. Eğer okursa buradan çok selamlar 🙂

Amacımız şu; Bilgisayarımızın ekranında istediğimiz bölüme, özet şeklinde bilgisayar özelliklerini görmek

Ip adresi, username, hostname gibi bilgileri her açılışta karşımıza çıkartması. Hele bunu Gpo ile tüm bilgisayarlara basarsak kullanıcıya “ip adresin neydi kardeşim?” sorusunu yöneltmekten, iş yükünü bir nebzede olsa azaltacaktır 🙂 Eğer böyle bir düşünceniz yoksa görsel anlamda da güzel gözükmekte. Onunda bilgisini sizinle paylaşayım 🙂

Kuruluma geçmeden önce şunu belirtmek istiyorum. Arka plan, duruş pozisyonu, yazı boyutu, hatta default olarak gelen bir arkaplan, logo… Tamamen size ve sizin isteklerinize göre özelleştirilebilir. Tek yapacağımız şey şu:

Dc olan makinamıza giriyoruz. Girdikten sonra yukarıda belirtilen dosyayı indiriyoruz. İndirme işleminden sonra klasörün içinden çıkan 3 adet dosyayı aşağıdaki dizine atıyoruz.

Ya da şu şekilde dosyaları atacağımız yolu bulabilirsiniz; Çalıştır’a \\domain.local\ yazıyoruz. Açılan pencerede SYSVOL klasörünün içinde scripts klasörüne atıyoruz. Dilerseniz yeni bir klasör oluşturabilir, karışıklığa sebebiyet vermek istemeyebilirsiniz.

\\domain.local\SYSVOL\domain.local\scripts

 

Daha sonra Bginfo exe’sini çalıştırıyoruz. Lisans anlaşmasını kabul ediyorum. Bundan sonra çıkacak ekranda;

 

Herhangibir şeye basmadan kapatıyorum

 

İndirdiğiniz dosyanın içindeki bginf / BGInfo Configuration File / dosyasının aktif olduğunu görüyorum. Çift tıklayıp açalım. Dilediğiniz gibi değiştirin.

 

Şimdi bginf.cmd dosyasını şirketimize göre editleyelim.

\\DC\sysvol\DC.local\scripts\Bginfo.exe \\DC.local\sysvol\DC.local\scripts\bginf.bgi /Timer:0 /NoLicPrompt

 

Şimdi iş bunu policy ile basmakta 🙂

Dilerseniz var olan policy’i bozmadan yeni bir policy yazacak şekilde logon script ekeleylim.

User Configuration > Policies > Windows Settings > Scripts (Logon/Logoff) / Logon

Üstteki dizine ilgili dosyayı göstermemiz yeterli. Cmd dosyasını gösteriyoruz. Dilerseniz aynı policy’i bilgisayar açılışı için’de logon scripte ekleyebilirsiniz. Policy basıldıktan sonra aşağıdaki gibi bir görüntüye sahip olacağız.

Teşekkürler, eksik bir şey görürseniz lütfen belirtiniz.

“Kullanıcı Bilgisayarlarının Bilgilerini Arka Planda Görmek” için 2 yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.