Cacti Mysql time.zone hatası!

Merhaba, kurulum sırasında yaşadığım bir hatayı belirtmek istiyorum. Ürün ile alakalı kurulum makalesini bitirince sizinle paylaşacağım.

Kurulumu bitirdikten sonra browser üzerinde konfigürasyonu yapmanız ve ürünü çalışır hale getirmeniz gerekiyor. Lisans anlaşmasını kabul ettikten sonra karşınıza ürünün istediği ek yazılımlar, bu yazılımların sürümleri, özellikleri gibi birkaç ön bilgi getiriyor. Bende bunlardan birkaçında hata aldım ve çözümünü sizinle paylaşmak istedim.

Cacti kurulumu ben Centos7 bir sunucu kullandım. Kurulum sırasında sunucuma mariadb kurup konfigürasyonu onun üzerinde tamamladım. Fakat kurulum bittikten sonra bana Mysql timezone ile ilgili bir hata çıkarttı.

Sunucuyu kurarken timezone ayarlamamıştım. Bunun için hızlıca linux sunucumun timezone ayarlarını yaptım fakat sorun çözülmedi. Mysql’in kullanıdğı time zone ayarına bakmak istedim.

 

mysql -e “SELECT @@global.time_zone;”

+--------------------+
| @@global.time_zone |
+--------------------+
| SYSTEM             |
+--------------------+

 

System olarak gözüküyordu. Sistemde bulunan saat bilgim artık doğru oldu. Mariadb servisini yeniden başlattım fakat sorun çözülmedi.  Daha sonra;

 

mysql> SET time_zone = 'Europe/Istanbul';

Komutu ile time zone’u İstanbul’a ayarlamak istedim fakat;

 

Unknown or incorrect time zone: 'Europe/Istanbul'

şeklinde bir hata aldım. Daha sonra mysql database’in içinde timezone bilgisi olmadığını gördüm.

 

mysql_tzinfo_to_sql /usr/share/zoneinfo | mysql -u root -p mysql

komutu ile mysql database’imin içine Centos7 sunucumdaki zoneinfo bilgisini aktardım. Fakat sorun halen çözülmedi.Biraz daha araştırma yapınca, cacti için oluşturmuş olduğum kullanıcının mysql database’ine erişip içerisindeki timezone bilgisine bakması gerektiğini anladım. Sonrasında;

 

GRANT SELECT ON mysql.time_zone_name TO 'cacti'@'localhost';

Komutunu mysql’e girdim. Sonuç;

 

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: